Depreme hastanede yakalandı… 261. saatte kurtarıldı… ‘Kardeşim beni tanıyamamış’

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremi 11 ili yıktı. Hatay’da bulunan özel bir hastane de yıkıldı. 29 yaşındaki öğretmen eşi Bilge Şahinkaya Avcı’nın doğumu için hastanede bulunan Mustafa Avcı, enkazın altında kaldı. Bir bölümü yıkılan binanın enkazından 11 gün sonra yaralı kurtarıldı. Tam da umutların tükenmeye başladığı anda enkazdan kurtarılan Avcı, eşi ve 1 yaşına giren kızı sayesinde hayata sarıldı.

Mersin ve İstanbul’daki tedavi süreçlerinin ardından sağ ayak bileğinden aşağısı kesilen Avcı, o anları anlattı. Laboratuvar teknikeri Mustafa Avcı, depremden 5 dakika önce eşinin ihtiyaçları için kantine indiğini sırada depreme yakalandığını, hastanede tanıştığı Mehmet Ali Şakiroğlu ile binadan çıkmaya çalıştığını açıkladı.

261 SAAT BOYUNCA YAŞAMAK İÇİN DİRENMİŞ

Sarsıntının şiddetlenmesiyle bir kanepenin yanına düştüğünü ve 11 gün (261 saat) boyunca orada yaşama tutunduğunu belirten Avcı, eşi, yeni doğan kızı, annesi ile kardeşinin öldüğünü düşündüğünü anlattı. Avcı, doğumun ardından kızını sadece 5 dakika kucağına alabildiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Çok büyük ve zor bir imtihandı. Bir daha onları hiç göremeyeceğimi, hiçbir zaman yanlarına gidemeyeceğimi düşündüm. İyi ki seslerini duymadım çünkü bana seslenseler, yardım dileseler yanlarına gidememe ihtimalim çok kötü olurdu. Onların yaşadığını hissedip de gidememek çok daha kötüydü. 11 gün boyunca bu tür süreçler yaşadım.” Susuzluk yaşadığı enkaz altında zamanı ölçebilmek için arkadaşı Şakiroğlu’nun telefonundan 08.00’e alarm kurduklarını anlatan Avcı, sabah saatlerinde yardım için ses çıkarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

“KARDEŞİM BENİ TANIYAMADI”

Avcı, enkazda çalışma yapan iş makinesinin ayağını görünce kendilerini fark ettiğini ve arkadaşıyla 1 saat arayla kurtarıldığını anımsattı. Hastaneye götürülürken kardeşini arattığını belirten Avcı, şöyle devam etti:

“Kardeşim beni tanıyamadı, 11. günden sonra yaşayacağıma inanamadı. Ağabeyi olduğumu ikna etmeye çalıştım. Eşimin, annemin ve babamın yaşadığını söyledi ama inanmadım. Hastaneye giderken ilaçların etkisiyle bilincimi kaybettim. Gözümü açtığımda Sağlık Bakanı (Fahrettin Koca) başımı okşuyordu. 11 gün sonra tanıdığım ilk yüz oydu. Durumumu sordu, ‘Mustafa bak, annen baban karşıda duruyor’ dedi. Bakan Bey yanıma çağırdı anne babamı, onlar da beni tanıyamadı. O süre zarfında eşimi, çocuğumu sordum ama yine inanmadım. Kardeşim, çocuğumun fotoğrafını gösterdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x