Kuzey Kıbrıslı avukat Kürşat’a şartlı tahliye

LEFKOŞA – Tatil için gittiği İtalya’nın başkenti Roma’da alıkonulan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul ettiği belirtilen Kıbrıslı Türk hukukçu Akan Kürşat’ın şartlı tahliyesine karar verildi. Kıbrıslı Türk avukat, bugün Lefkoşa’nın güneyinde hâkim karşısına çıktı.

ŞARTLI TAHLİYE KARARI

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, Kürşat’ın davasının duruşmasının görülmesine kadar şartlı tahliye edildiği açıklandı. Kürşat, Kıbrıslı Rumların 1974’ten sonra adanın kuzeyinde bırakmak zorunda kaldıkları mülklerini gasp ettiği şüphesiyle İtalyan makamları tarafından iade edildikten sonra bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, 10,000 euro (yaklaşık 330 bin Türk Lirası) nakit ve Kıbrıs bankalarından alınmış iki çekle 65,000 euro (yaklaşık 2,1 milyon TL) kefalet ödemesi sonrasında serbest bırakılmasına karar verdi. Ayrıca, her ayın 1. ve 3. pazartesi günleri saat 6-9 arasında Agios Dometios (Ay Demet, Metehan) polis karakolunda hazır bulunma şartı da getirildi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz haftalarda Roma’da alıkonulan Kıbrıslı Türk hukukçu adanın güneyinde ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Kıbrıs Cumhuriyeti makamları Kürşat’ı Rum mallarını yasa dışı şekilde İngiliz vatandaşlarına ve üçüncü şahıslara satma işlemini kolaylaştırmak ile itham ediyor. Adanın güneyinde görülmeye başlanan dava sonucunda hapis cezası gündeme gelecek olursa Kürşat uzun yıllar sürecek olan bir tutukluluk süreci ile karşı karşıya gelecek. Kürşat’ın davasını gerek Rum gerekse de Türk basını yakından takip ediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x